Club 10 Mile Time Trial - 28 May 2009

Printer-friendly versionPrinter-friendly version
Event Date: 
Thu 28 May
Event type: 
Club
Distance: 
10 Mile Time Trial
Course: 
H10/2
Weather: 
Light cloud, 20 °C, WSW 3 mph, 1030 hPa, Falling
Winner: 
Peter Weir
Winning Time: 
21:28

 

Pos. No. Name Club Time Mph Kph Vets Std
1 26 Peter Weir Maidenhead & District CC 00:21:28 27.95 44.98  
2 25 Neil Cooper A.W. Cycles 00:22:00 27.27 43.89  
3 17 Chris Heape Maidenhead & District CC 00:22:01 27.25 43.86 +05:06
4 10 Chris Taylor Maidenhead & District CC 00:22:16 26.95 43.37 +03:50
5= 40 Anthony Cooper Eton Tri 00:22:56 26.16 42.10  
5= 35 Nick Calkin High Wycombe CC 00:22:56 26.16 42.10 +03:46
7 9 Julian Fairley Maidenhead & District CC 00:23:05 25.99 41.83 +03:01
8 2 Nigel Cairns Maidenhead & District CC 00:23:38 25.39 40.86  
9 20 Simon Greenland Maidenhead & District CC 00:23:43 25.30 40.71 +05:09
10 34 Richard Davies High Wycombe CC 00:23:51 25.16 40.49  
11 6 Andrew Payne Maidenhead & District CC 00:23:56 25.07 40.35 +03:11
12 32 Jorj James Brighton Mitre 00:23:58 25.03 40.29 +02:08
13 38 Paul Harrison TVT 00:24:01 24.98 40.21  
14 28 Matt Thomas High Wycombe CC 00:24:13 24.78 39.87  
15= 29 Mike Chappell High Wycombe CC 00:24:18 24.69 39.74  
15= 24 Paul Cooper Reading CC 00:24:18 24.69 39.74 +04:20
17 33 Paul Redman Thames Velo 00:24:21 24.64 39.66  
18 4 Gary Curtis Maidenhead & District CC 00:24:39 24.34 39.17 +01:15
19 42 Jonathan Cross Maidenhead & District CC 00:24:44 24.26 39.04 +01:46
20 8 Richard Meaden Maidenhead & District CC 00:24:47 24.21 38.96  
21 37 Louise Bardsley (W) TVT 00:24:53 24.11 38.81  
22 43 Chris Irlam Eton Tri 00:25:03 23.95 38.55  
23 18 Paul Richardson Maidenhead & District CC 00:25:04 23.94 38.52 +01:50
24 36 James Foster Team Quest 00:25:06 23.90 38.47  
25 31 Bob Lambert High Wycombe CC 00:25:11 23.83 38.34 +05:34
26 13 Frank Pressling Maidenhead & District CC 00:25:28 23.56 37.92 +05:02
27 15 Nigel Shurben Maidenhead & District CC 00:25:44 23.32 37.52 +01:36
28 45 Mike Trees Maidenhead & District CC 00:25:45 23.30 37.50 +00:45
29 30 Steve Rouse High Wycombe CC 00:25:50 23.23 37.38 +01:17
30 11 Neil Campbell Maidenhead & District CC 00:26:01 23.06 37.11  
31 22 Ray Tyrrell High Wycombe CC 00:27:03 22.18 35.70 +02:59
32 41 Martin Porter Thames Velo 00:27:07 22.13 35.61 -00:25
33 16 Ian Brodie Maidenhead & District CC 00:27:30 21.82 35.11  
34 39 Lorna White (W) Come & Try It 00:28:06 21.35 34.36  
35 12 Gurpal Panesar Maidenhead & District CC 00:28:12 21.28 34.24 -01:05
36 27 Mark Brewer Maidenhead & District CC 00:28:17 21.21 34.14 -00:57
37 19 Mark Gould Maidenhead & District CC 00:28:57 20.73 33.35  
38 5 Linda Regel (W) Maidenhead & District CC 00:30:06 19.93 32.08 -02:07
39 14 Gervaise Foley (W) Maidenhead & District CC 00:30:35 19.62 31.57 -04:29
40 21 Pauline Erodotou (W) High Wycombe CC 00:30:37 19.60 31.54  
41 3 Les Gardner Maidenhead & District CC 00:33:02 18.16 29.23 -02:46
42 1 Vince Dewey Maidenhead & District CC 00:33:12 18.07 29.08 -02:56
43 7 Sue Bennett-Snewin (W) Maidenhead & District CC 00:34:15 17.52 28.19  
3 Up 23 Andy Leedale (W),Claire Hester (W),Choc Harris (W) TVT 00:26:02 23.05 37.09