Club 10 Mile Time Trial - 11 September 2008

Printer-friendly versionPrinter-friendly version
Event Date: 
Thu 11 Sep
Event type: 
Club
Distance: 
10 Mile Time Trial
Course: 
HCC234
Enter by: 
On the line
Weather: 
Light cloud, 17 °C, SSW 13 mph, 1008 hPa, Rising
Winner: 
Simon Ernest
Winning Time: 
22:58

 

Pos. No. Name Club Lap 1 Time MPH KPH Vets Std
1 28 Simon Ernest awcycles.co.uk 11:43 22:58 26.1 42.0  
2 4 Chris Taylor Maidenhead & District CC 11:53 23:12 25.9 41.6 2:42+
3 6 Chris Heape Maidenhead & District CC 12:17 23:41 25.3 40.8 3:26+
4 16 Sharkie Jaggard Thames Valley Tri 12:27 23:47 25.2 40.6  
5 17 Alan Wylie Thames Valley Tri 12:42 24:37 24.4 39.2  
6 25 Tom Sturgess athletescience.com 12:37 24:42 24.3 39.1  
7 15 Julian Fairley Maidenhead & District CC 12:47 24:45 24.2 39.0 1:09+
8 12 David George Hounslow & District CC 12:49 25:02 24.0 38.6 0:52+
9 8 Danuta Tinn (W) Maidenhead & District CC 12:58 25:08 23.9 38.4 2:38+
10 21 Andrew Payne Maidenhead & District CC 12:56 25:08 23.9 38.4 1:46+
11 23 Simon Greenland Maidenhead & District CC 12:59 25:28 23.6 37.9 3:10+
12 5 Shea Hindman Maidenhead & District CC 13:17 25:37 23.4 37.7  
13 22 Mike Fenwick Reading CC 13:09 25:55 23.2 37.3 1:51+
14 13 Ed James Maidenhead & District CC 13:36 26:14 22.9 36.8  
15 7 Michelle Ayres (W) South Bucks RC 13:59 26:40 22.5 36.2 2:12+
16 24 Jorj James Brighton Mitre 13:45 27:03 22.2 35.7 1:09-
17 20 Nigel Shurben Maidenhead & District CC 13:50 27:05 22.2 35.7 0:02+
18 1 Mark Brewer Maidenhead & District CC 14:20 28:06 21.4 34.4 0:59-
19 29 James Redmond Thames Valley Tri 14:31 28:16 21.2 34.2  
20 26 Nick Schiettecatte Middlesex RC 14:24 28:16 21.2 34.2  
21 10 Ian Brodie Maidenhead & District CC 14:20 28:17 21.2 34.1  
22 19 Louise Bardsley (W) Thames Valley Tri 15:00 28:56 20.7 33.4  
23 11 Martin Brown Hounslow & District CC 15:17 29:33 20.3 32.7 1:21-
24 30 Darren Corcoren Come & Try It 15:31 30:25 19.7 31.7  
25 18 Andrew Richardson (J) Maidenhead & District CC 15:30 30:33 19.6 31.6  
26 2 Gurpal Panesar Maidenhead & District CC 16:02 30:52 19.4 31.3 3:45-
27 9 Jo Edwards (W) Thames Valley Tri 16:28 31:40 18.9 30.5  
28 3 Robert Tinn (Jv) Maidenhead & District CC 16:07 31:49 18.9 30.3  
2-up 14 Vince Taylor
Jon Cross
Maidenhead & District CC 12:50 25:05 23.9 38.5  
3-up 27 Richard Davies
Chris Starling
Andy Colsell
High Wycombe CC 12:34 24:20 24.7 39.7  

By Veterans On Standard:

Pos. No. Name Club Lap 1 Time MPH KPH Vets Std
1 6 Chris Heape Maidenhead & District CC 12:17 23:41 25.3 40.8 3:26+
2 23 Simon Greenland Maidenhead & District CC 12:59 25:28 23.6 37.9 3:10+
3 4 Chris Taylor Maidenhead & District CC 11:53 23:12 25.9 41.6 2:42+
4 8 Danuta Tinn (W) Maidenhead & District CC 12:58 25:08 23.9 38.4 2:38+
5 7 Michelle Ayres (W) South Bucks RC 13:59 26:40 22.5 36.2 2:12+
6 22 Mike Fenwick Reading CC 13:09 25:55 23.2 37.3 1:51+
7 21 Andrew Payne Maidenhead & District CC 12:56 25:08 23.9 38.4 1:46+
8 15 Julian Fairley Maidenhead & District CC 12:47 24:45 24.2 39.0 1:09+
9 12 David George Hounslow & District CC 12:49 25:02 24.0 38.6 0:52+
10 20 Nigel Shurben Maidenhead & District CC 13:50 27:05 22.2 35.7 0:02+
11 1 Mark Brewer Maidenhead & District CC 14:20 28:06 21.4 34.4 0:59-
12 24 Jorj James Brighton Mitre 13:45 27:03 22.2 35.7 1:09-
13 11 Martin Brown Hounslow & District CC 15:17 29:33 20.3 32.7 1:21-
14 2 Gurpal Panesar Maidenhead & District CC 16:02 30:52 19.4 31.3 3:45-

Team (3):

  Club Riders Time
1 Maidenhead & District CC Chris Taylor, Chris Heape, Julian Fairley 01:11:38
2 Thames Valley Tri Sharkie Jaggard, Alan Wylie, James Redmond 01:16:40