Club 10 Mile Time Trial - 10 July 2008

Printer-friendly versionPrinter-friendly version
Event Date: 
Thu 10 Jul
Event type: 
Club
Distance: 
10 Mile Time Trial
Course: 
H10/2
Enter by: 
On the line
Weather: 
Sunny, 18 °C, SW 17-30 mph, 1007 hPa, Falling
Winner: 
John Tuckett
Winning Time: 
21:07

 

Pos. No. Name Club Time MPH KPH Vets Std
1 19 John Tuckett awcycles.co.uk 21:07 28.4 45.7  
2 34 Peter Weir Maidenhead & District CC 21:50 27.5 44.2  
3 32 Chris Taylor Berks Tri Squad 22:24 26.8 43.1  
4 10 Chris Heape Maidenhead & District CC 22:27 26.7 43.0 4:27+
5 4 Graham Weeks Hillingdon CC 22:43 26.4 42.5 4:37+
6 23 Neil Cooper awcycles.co.uk 22:45 26.4 42.4  
7 29 Paul Stonell Thames Velo 23:09 25.9 41.7  
8 16 J Sullivan Middlesex RC 23:10 25.9 41.7 3:08+
9 18 Joe Francis Maidenhead & District CC 23:20 25.7 41.4 2:10+
10 6 Julian Fairley Eton Tri Squad 23:32 25.5 41.0 2:22+
11 8 Danuta Tinn (W) Maidenhead & District CC 23:33 25.5 41.0 4:13+
12 9 Shea Hindman Maidenhead & District CC 23:48 25.2 40.6  
13 21 Alex Scott Thames Valley Tri 24:13 24.8 39.9  
14 30 Alan Wylie Thames Valley Tri 24:15 24.7 39.8  
15 24 Greg Lewis Sigmasport 24:17 24.7 39.8 2:13+
16= 25 Richard Davies High Wycombe CC 24:27 24.5 39.5  
16= 15 Simon Greenland Maidenhead & District CC 24:27 24.5 39.5 4:11+
18 12 Andrew Payne Maidenhead & District CC 24:55 24.1 38.8 1:59+
19 13 Bob Lambert High Wycombe CC 25:26 23.6 38.0 5:04+
20 22 Paul Cooper Reading CC 25:42 23.3 37.6 2:43+
21 3 Nigel Cairns Maidenhead & District CC 25:47 23.3 37.5  
22 17 Paul Hartigan Maidenhead & District CC 26:07 23.0 37.0 0:11+
23 14 Tom Allen Come & Try It 26:30 22.6 36.4  
24 28 Choc Harris (W) Thames Valley Tri 26:36 22.6 36.3  
25 33 K Marshall Reading CC 26:57 22.3 35.8  
26 20 Nigel Shurben Maidenhead & District CC 27:17 22.0 35.4 0:10-
27 27 Louise Bardsley (W) Thames Valley Tri 27:21 21.9 35.3  
28 1 Mark Brewer Maidenhead & District CC 28:06 21.4 34.4 0:59-
29 31 Gervaise Foley Berks Tri Squad 29:01 20.7 33.3 3:07-
30 5 Mark Gould Maidenhead & District CC 29:23 20.4 32.9  
31 2 Gurpal Panesar Maidenhead & District CC 29:41 20.2 32.5 2:47-
32 11 Claire Hester (W) Thames Valley Tri 29:52 20.1 32.3  
33 26 Roy Brown Maidenhead & District CC 29:57 20.0 32.2 4:27-
34 7 Sue Bennett-Snewin (W) Maidenhead & District CC 32:11 18.6 30.0 3:05-

By Veterans On Standard:

Pos. No. Name Club Time MPH KPH Vets Std
1 13 Bob Lambert High Wycombe CC 25:26 23.6 38.0 5:04+
2 4 Graham Weeks Hillingdon CC 22:43 26.4 42.5 4:37+
3 10 Chris Heape Maidenhead & District CC 22:27 26.7 43.0 4:27+
4 8 Danuta Tinn (W) Maidenhead & District CC 23:33 25.5 41.0 4:13+
5 15 Simon Greenland Maidenhead & District CC 24:27 24.5 39.5 4:11+
6 16 J Sullivan Middlesex RC 23:10 25.9 41.7 3:08+
7 22 Paul Cooper Reading CC 25:42 23.3 37.6 2:43+
8 6 Julian Fairley Eton Tri Squad 23:32 25.5 41.0 2:22+
9 24 Greg Lewis Sigmasport 24:17 24.7 39.8 2:13+
10 18 Joe Francis Maidenhead & District CC 23:20 25.7 41.4 2:10+
11 12 Andrew Payne Maidenhead & District CC 24:55 24.1 38.8 1:59+
12 17 Paul Hartigan Maidenhead & District CC 26:07 23.0 37.0 0:11+
13 20 Nigel Shurben Maidenhead & District CC 27:17 22.0 35.4 0:10-
14 1 Mark Brewer Maidenhead & District CC 28:06 21.4 34.4 0:59-
15 2 Gurpal Panesar Maidenhead & District CC 29:41 20.2 32.5 2:47-
16 7 Sue Bennett-Snewin (W) Maidenhead & District CC 32:11 18.6 30.0 3:05-
17 31 Gervaise Foley Berks Tri Squad 29:01 20.7 33.3 3:07-
18 26 Roy Brown Maidenhead & District CC 29:57 20.0 32.2 4:27-

Team (3):

  Club Riders Time
1 Maidenhead & District CC Peter Weir, Chris Heape, Joe Francis 1:07:37
2 Thames Valley Tri Alex Scott, Alan Wylie, Choc Harris (W) 1:15:04
W1 Thames Valley Tri Choc Harris, Loiuse Bardsley, Claire Hester 1:23:49