Club 10 Mile Time Trial - 22 May 2008

Printer-friendly versionPrinter-friendly version
Event Date: 
Thu 22 May
Event type: 
Club
Distance: 
10 Mile Time Trial
Course: 
H10/2
Enter by: 
On the line
Weather: 
Overcast, 18 °C, ESE 8 mph, 1013 hPa, Rising
Winner: 
Paul Lasenby
Winning Time: 
22:18

 

Pos. No. Name Club Time MPH KPH Vets Std
1 46 Paul Lasenby High Wycombe CC 22:18 26.9 43.3  
2 44 Matthew Griffiths agiskoviner.com 22:30 26.7 42.9  
3 36 Chris Taylor Berks Tri Squad 22:33 26.6 42.8 3:21+
4 24 Neil Cooper awcycles.co.uk 22:40 26.5 42.6  
5 21 Robin Smith gCO2e 22:48 26.3 42.4 3:42+
6 12 Sharkie Jaggard Thames Valley Tri 22:49 26.3 42.3  
7 31 J Sullivan Middlesex RC 23:04 26.0 41.9 3:14+
8 45 Simon Benge Thames Velo 23:12 25.9 41.6 2:18+
9 30 John Lawson Thames Valley Tri 23:23 25.7 41.3  
10 42 Peter Lightfoot High Wycombe CC 23:44 25.3 40.7 2:46+
11 33 Paul Stonnell Thames Velo 23:45 25.3 40.7  
12 38 Greg Lewis SigmaSport 23:48 25.2 40.6 2:42+
13 5 Shea Hindman Maidenhead & District CC 23:59 25.0 40.3  
14 11 Andrew Payne Maidenhead & District CC 24:17 24.7 39.8 2:37+
15 7 Alan Wylie Thames Valley Tri 24:18 24.7 39.7  
16 25 Mark Gittins Thames Valley Tri 24:25 24.6 39.5  
17 17 Mark Dewey Maidenhead & District CC 24:44 24.3 39.0  
18 9 Barrie Higgins Maidenhead & District CC 24:47 24.2 39.0  
19 32 Richard Davies High Wycombe CC 24:52 24.1 38.8  
20 14 Simon Greenland Maidenhead & District CC 24:56 24.1 38.7 3:42+
21 4 Bob Lambert High Wycombe CC 25:12 23.8 38.3 5:18+
22 28 Darren Johnson Eton Tri Squad 25:16 23.7 38.2  
23 29 Alex Scott Thames Valley Tri 25:38 23.4 37.7  
24 23 Paul Cooper Reading CC 25:44 23.3 37.5 2:41+
25 43 Debbie Shaw (W) Farnham RC 25:46 23.3 37.5 1:47+
26 16 Kevin Marshall Reading CC 25:57 23.1 37.2  
27 20 Richard Meaden Come & Try It 26:11 22.9 36.9  
28 47 Fiona Morrissey (W) Thames Valley Tri 26:34 22.6 36.3  
29 15 Choc Harris (W) Thames Valley Tri 26:52 22.3 35.9  
30= 35 Ian Brodie Come & Try It 27:17 22.0 35.4  
30= 40 Tim Harris Thames Valley Tri 27:17 22.0 35.4  
32 22 Nigel Shurben Maidenhead & District CC 27:28 21.8 35.2 0:21-
33 27 Tamsin Neale (W) Eton Tri Squad 27:30 21.8 35.1  
34 2 Mark Brewer Maidenhead & District CC 27:32 21.8 35.1 0:38-
35 19 Dean Holder Thames Valley Tri 27:40 21.7 34.9  
36= 37 S Remy Come & Try It 27:46 21.6 34.8  
36= 13 Rieko Trees (W) Maidenhead & District CC 27:46 21.6 34.8  
38 10 Mark Gould Maidenhead & District CC 27:47 21.6 34.8  
39 18 Louise Bardsley (W) Thames Valley Tri 27:50 21.6 34.7  
40 60 Andrea Leedale (W) Thames Valley Tri 27:54 21.5 34.6  
41 39 Louisa Downs (J)(W) Thames Valley Tri 28:10 21.3 34.3  
42 26 Amy Butler (W) Thames Valley Tri 28:38 21.0 33.7  
43 6 Gurpal Panesar Maidenhead & District CC 28:44 20.9 33.6 1:37-
44 8 Jo Edwards (W) Thames Valley Tri 29:56 20.0 32.3  
45 34 R Brown Come & Try It 30:58 19.4 31.2  
46 1 Sue Bennett-Snewin (W) Maidenhead & District CC 31:49 18.9 30.3 2:43-
DNF 41 Alexander King (J) GWK Team Puncture  
2up 3 Kevin Holloway
Joe Holloway (Jv)
High Wycombe CC 23:20 25.7 41.4  

By Veterans On Standard:

Pos. No. Name Club Time MPH KPH Vets Std
1 4 Bob Lambert High Wycombe CC 25:12 23.8 38.3 5:18+
2= 21 Robin Smith gCO2e 22:48 26.3 42.4 3:42+
2= 14 Simon Greenland Maidenhead & District CC 24:56 24.1 38.7 3:42+
4 36 Chris Taylor Berks Tri Squad 22:33 26.6 42.8 3:21+
5 31 J Sullivan Middlesex RC 23:04 26.0 41.9 3:14+
6 42 Peter Lightfoot High Wycombe CC 23:44 25.3 40.7 2:46+
7 38 Greg Lewis SigmaSport 23:48 25.2 40.6 2:42+
8 23 Paul Cooper Reading CC 25:44 23.3 37.5 2:41+
9 11 Andrew Payne Maidenhead & District CC 24:17 24.7 39.8 2:37+
10 45 Simon Benge Thames Velo 23:12 25.9 41.6 2:18+
11 43 Debbie Shaw (W) Farnham RC 25:46 23.3 37.5 1:47+
12 22 Nigel Shurben Maidenhead & District CC 27:28 21.8 35.2 0:21-
13 2 Mark Brewer Maidenhead & District CC 27:32 21.8 35.1 0:38-
14 6 Gurpal Panesar Maidenhead & District CC 28:44 20.9 33.6 1:37-
15 1 Sue Bennett-Snewin (W) Maidenhead & District CC 31:49 18.9 30.3 2:43-

Team (3):

  Club Riders Time
1 Thames Valley Tri Sharkie Jaggard, John Lawson, Alan Wylie 1:10:30
2 High Wycombe CC Paul Lasenby, Peter Lightfoot, Richard Davies 1:10:54
3 Maidenhead & District CC Shea Hindman, Andrew Payne, Mark Dewey 1:13:00
W1 Thames Valley Tri Fiona Morrissey, Choc Harris, Louise Bardsley 1:21:16