Club 10 Mile Time Trial - 15 May 2008

Printer-friendly versionPrinter-friendly version
Event Date: 
Thu 15 May
Event type: 
Club
Distance: 
10 Mile Time Trial
Course: 
H10/2
Enter by: 
On the line
Weather: 
Overcast, 14 °C, NE 8 mph, 1009 hPa, Falling
Winner: 
John Tuckett
Winning Time: 
20:43

 

Pos. No. Name Club Time MPH KPH Vets Std
1 23 John Tuckett awcycles.co.uk 0:20:43 29.0 46.6  
2 10 Chris Heape Maidenhead & District CC 0:21:59 27.3 43.9 4:55+
3 29 Peter Wager VC Meudon 0:22:42 26.4 42.5  
4 18 Peter Weir Maidenhead & District CC 0:22:51 26.3 42.3  
5 24 Alexander King (J) GWR Team 0:23:21 25.7 41.4  
6 16 Julian Fairley Eton Tri Squad 0:23:38 25.4 40.9 2:16+
7 25 Simon Benge Thames Velo 0:23:45 25.3 40.7 1:45+
8 30 Paul Elcock Berks Tri Squad 0:23:54 25.1 40.4  
9 6 Danuta Tinn (W) Maidenhead & District CC 0:24:01 25.0 40.2 3:45+
10 3 John Sullivan Middlesex RC 0:24:05 24.9 40.1 2:13+
11 13 Shea Hindman Maidenhead & District CC 0:24:16 24.7 39.8  
12 8 Alan Wylie Thames Valley Tri 0:24:19 24.7 39.7  
13 28 Jeremy Laming Reading CC 0:24:29 24.5 39.4  
14 9 Andrew Payne Maidenhead & District CC 0:24:50 24.2 38.9 2:04+
15 22 Simon Greenland Maidenhead & District CC 0:24:58 24.0 38.7 3:40+
16 4 Bob Lambert High Wycombe CC 0:25:32 23.5 37.8 4:58+
17 12 Paul Cooper Reading CC 0:26:04 23.0 37.0 2:21+
18 11 Andy Stearn Thames Valley Tri 0:26:18 22.8 36.7 0:12-
19 7 Richard Meaden Come & Try It 0:26:34 22.6 36.3  
20 19 Louise Bardsley (W) Thames Valley Tri 0:28:11 21.3 34.3  
21 20 Choc Harris (W) Thames Valley Tri 0:28:20 21.2 34.1  
22 2 Mark Brewer Maidenhead & District CC 0:28:30 21.1 33.9 1:36-
23 14 Mark Gould Maidenhead & District CC 0:28:30 21.1 33.9  
24 21 Nigel Shurben Maidenhead & District CC 0:28:30 21.1 33.9 1:23-
25 17 Rieko Trees (W) Maidenhead & District CC 0:29:01 20.7 33.3  
26 5 Gurpal Panesar Maidenhead & District CC 0:29:51 20.1 32.3 2:44-
27 27 Mark Jones Thames Valley Tri 0:30:08 19.9 32.0  
28 1 Sue Bennett-Snewin (W) Maidenhead & District CC 0:32:56 18.2 29.3 3:50-
  15 Neil Cooper awcycles.co.uk DNF      

By Veterans On Standard:

Pos. No. Name Club Time MPH KPH Vets Std
1 4 Bob Lambert High Wycombe CC 0:25:32 23.5 37.8 4:58+
2 10 Chris Heape Maidenhead & District CC 0:21:59 27.3 43.9 4:55+
3 6 Danuta Tinn (W) Maidenhead & District CC 0:24:01 25.0 40.2 3:45+
4 22 Simon Greenland Maidenhead & District CC 0:24:58 24.0 38.7 3:40+
5 12 Paul Cooper Reading CC 0:26:04 23.0 37.0 2:21+
6 16 Julian Fairley Eton Tri Squad 0:23:38 25.4 40.9 2:16+
7 3 John Sullivan Middlesex RC 0:24:05 24.9 40.1 2:13+
8 9 Andrew Payne Maidenhead & District CC 0:24:50 24.2 38.9 2:04+
9 25 Simon Benge Thames Velo 0:23:45 25.3 40.7 1:45+
10 11 Andy Stearn Thames Valley Tri 0:26:18 22.8 36.7 0:12-
11 21 Nigel Shurben Maidenhead & District CC 0:28:30 21.1 33.9 1:23-
12 2 Mark Brewer Maidenhead & District CC 0:28:30 21.1 33.9 1:36-
13 5 Gurpal Panesar Maidenhead & District CC 0:29:51 20.1 32.3 2:44-
14 1 Sue Bennett-Snewin (W) Maidenhead & District CC 0:32:56 18.2 29.3 3:50-

Team (3):

  Club Riders Time
1 Maidenhead & District CC Chris Heape, Peter Weir, Danuta Tinn (W) 01:08:51
2 Thames Valley Tri Alan Wylie, Andy Stearn, Louise Bardsley (W) 1:18:48
W1 Maidenhead & District CC Danuta Tinn, Rieko Trees, Sue Bennett-Snewin 1:25:58