Club 10 Mile Time Trial - 01 May 2008

Printer-friendly versionPrinter-friendly version
Event Date: 
Thu 01 May
Event type: 
Club
Distance: 
10 Mile Time Trial
Course: 
HCC234
Enter by: 
On the line
Weather: 
Showers, 11 °C, SW 7 mph, 1011 hPa, Rising
Winner: 
Jon Tuckett
Winning Time: 
21:43

 

  Name Club Lap 1 Time MPH KPH Vets Std
1 John Tuckett awcycles.co.uk 11:07 21:43 27.6 44.5  
2 Chris Heape Maidenhead & District CC n/a 23:40 25.4 40.8 3:27+
3 Robin Smith gC02e 12:31 24:17 24.7 39.8 2:25+
4 Simon Beng Thames Velo 12:27 24:32 24.5 39.4 1:10+
5 Sharkie Jaggard Thames Valley Tri 12:43 24:40 24.3 39.1  
6 Julian Fairley Eton Tri Squad 13:03 25:17 23.7 38.2 0:49+
7 Danuta Tinn (W) Maidenhead & District CC 13:09 25:26 23.6 38.0 2:33+
8= Shea Hindman Maidenhead & District CC n/a 25:28 23.6 37.9  
8= Rob Engers Arctic Shorter 13:00 25:28 23.6 37.9 1:39+
10 Andrew Payne Maidenhead & District CC 13:36 26:12 22.9 36.9 0:55+
11 Simon Greenland Maidenhead & District CC 13:20 26:15 22.9 36.8 2:37+
12 Joe Francis Maidenhead & District CC 13:44 26:19 22.8 36.7  
13 Barrie Higgins Maidenhead & District CC 13:38 26:35 22.6 36.3  
14 Greg Woodford Reading CC 13:46 27:05 22.2 35.7 0:02+
15 Jim Irlam Eton Tri Squad 14:19 27:45 21.6 34.8 0:38-
16 Andy Stearn Thames Valley Tri 14:15 27:47 21.6 34.8 1:29-
17 Michelle Ayres (W) South Bucks RC 14:35 27:51 21.5 34.7 1:15+
18 Mark Dewey Maidenhead & District CC 14:26 28:04 21.4 34.4  
19 Nigel Shurben Maidenhead & District CC 14:25 28:12 21.3 34.2 0:52-
20 Chris Irlam (J) Eton Tri Squad 14:31 28:31 21.0 33.9  
21 Choc Harris (W) Thames Valley Tri 14:54 28:48 20.8 33.5  
22 Ian Brodie Come & Try It 15:08 29:16 19.8 31.9  
23 Louise Bardsley (W) Thames Valley Tri 15:33 29:55 20.1 32.3  
24 Amy Butler (W) Thames Valley Tri 15:40 30:48 19.5 31.4  
25= Gurpal Panesar Maidenhead & District CC 15:58 30:52 19.4 31.3 3:32-
25= Rieko Trees (W) Maidenhead & District CC 15:47 30:52 19.4 31.3  
27 Andy Leedale (W) Thames Valley Tri 16:14 31:21 19.1 30.8  
28 Lisa Irlam (W) Eton Tri Squad 16:25 31:57 18.8 30.2  
29 Jo Edwards (W) Thames Valley Tri 16:50 32:45 18.3 29.5  
30 Mark Brewer Maidenhead & District CC 17:18 33:55 17.7 28.5 6:48-
DNF Richard Meaden Come & Try It   DNF      
DNF Chris Stocks Science in Sport   DNF      
5 mile Robert Tinn (J) Maidenhead & District CC 16:34   18.1 29.1

By Veterans On Standard:

  Name Club Lap 1 Time MPH KPH Vets Std
1 Chris Heape Maidenhead & District CC n/a 23:40 25.4 40.8 3:27+
2 Simon Greenland Maidenhead & District CC 13:20 26:15 22.9 36.8 2:37+
3 Danuta Tinn (W) Maidenhead & District CC 13:09 25:26 23.6 38.0 2:33+
4 Robin Smith GC02E 12:31 24:17 24.7 39.8 2:25+
5 Rob Engers Arctic Shorter 13:00 25:28 23.6 37.9 1:39+
6 Michelle Ayres (W) South Bucks RC 14:35 27:51 21.5 34.7 1:15+
7 Simon Beng Thames Velo 12:27 24:32 24.5 39.4 1:10+
8 Andrew Payne Maidenhead & District CC 13:36 26:12 22.9 36.9 0:55+
9 Julian Fairley Eton Tri Squad 13:03 25:17 23.7 38.2 0:49+
10 Greg Woodford Reading CC 13:46 27:05 22.2 35.7 0:02+
11 Jim Irlam Eton Tri Squad 14:19 27:45 21.6 34.8 0:38-
12 Nigel Shurben Maidenhead & District CC 14:25 28:12 21.3 34.2 0:52-
13 Andy Stearn Thames Valley Tri 14:15 27:47 21.6 34.8 1:29-
14 Gurpal Panesar Maidenhead & District CC 15:58 30:52 19.4 31.3 3:32-
15 Mark Brewer Maidenhead & District CC 17:18 33:55 17.7 28.5 6:48-

Team (3):

  Club Riders Time
1 Maidenhead & District CC Chris Heape, Danuta Tinn (W), Shea Hindman 1:14:34
2 Thames Valley Tri Sharkie Jaggard, Andy Stearn, Choc Harris (W) 1:21:15
3 Eton Tri Squad Julian Fairley, Jim Irlam, Chris Irlam (J) 1:21:33
W Thames Valley Tri Choc Harris (W), Louise Bardsley (W), Amy Butler (W) 1:29:31