Club 10 Mile Time Trial - 10 April 2008

Printer-friendly versionPrinter-friendly version
Event Date: 
Thu 10 Apr
Event type: 
Club
Distance: 
10 Mile Time Trial
Course: 
HCC234
Enter by: 
On the line
Weather: 
Cloudy, 10 °C, S 10 mph, 997 hPa, Steady
Winner: 
Peter Weir
Winning Time: 
23:28

 

  Name Club Lap 1 Time MPH KPH Vets Std
1 Peter Weir Maidenhead & District CC 12:03 23:28 25.6 41.1  
2 Matt Melville awcycles.co.uk 12:14 23:47 25.2 40.6  
3 Chris Taylor Berks Tri Squad 12:11 23:57 25.1 40.3 2:09+
4 Simon Bowler Eton Tri Squad 12:22 24:09 24.8 40.0 1:57+
5 Rob Jones Army CU 12:24 24:18 24.7 39.7  
6 Michael Hislop Berks Tri Squad 12:35 24:27 24.5 39.5  
7 Tom Pimm Berks Tri Squad 12:42 24:37 24.4 39.2  
8 Alan Wylie Thames Valley Tri 12:40 24:44 24.3 39.0  
9 Julian Fairley Eton Tri Squad 12:43 24:53 24.1 38.8 1:13+
10 Chris Heape Maidenhead & District CC 12:50 24:56 24.1 38.7 2:11+
11 Sharkie Jaggard Thames Valley Tri 12:55 25:00 24.0 38.6  
12 Ian Blatchford Reading CC 12:55 25:04 23.9 38.5  
13 Bob Engers Shorter Rochford 13:01 25:26 23.6 38.0 1:41+
14 Paul Elcock Reading CC 13:17 25:40 23.4 37.6  
15 Simon Greenland Maidenhead & District CC 13:07 26:06 23.0 37.0 2:46+
16 Andrew Payne Maidenhead & District CC 13:44 26:32 22.6 36.4 0:35+
17 Barry Wootten Berks Tri Squad 13:41 26:33 22.6 36.4 0:15-
18 Jon Cross Maidenhead & District CC 13:39 26:56 22.3 35.9 0:26-
19 Ian Lee-Emery Berks Tri Squad 14:04 26:58 22.2 35.8 1:16-
20 J Booker Berks Tri Squad 13:58 27:12 22.1 35.5 0:05-
21 Gary Pritchard Maidenhead & District CC 14:08 27:41 21.7 34.9 0:34-
22 Bob Lambert High Wycombe CC 14:26 27:54 21.5 34.6 2:51+
23 Martin Solms RRR 14:20 28:05 21.4 34.4  
24 Ed James Maidenhead & District CC 14:38 28:37 21.0 33.7  
25 Quinton Stowell Maidenhead & District CC 14:51 28:53 20.8 33.4 3:11-
26 Mark Gould Maidenhead & District CC 15:35 30:13 19.9 32.0  
27 Nigel Shurben Maidenhead & District CC 15:44 30:39 19.6 31.5 3:19-
28 Gurpal Panesar Maidenhead & District CC 16:05 31:10 19.3 31.0 4:03-
29 Charlotte Harris (W) Thames Valley Tri 16:18 31:47 18.9 30.4  
30 Louise Bardsley (W) Thames Valley Tri 16:46 32:01 18.7 30.2  
31 Jo Edwards (W) Thames Valley Tri 16:28 32:15 18.6 29.9  
DNF Jorj James Brighton Mitre 14:59 DNF      
DNF Amy Butler (W) Thames Valley Tri   DNF      
2-up
5-mile
Robert Tinn (Jv)
Danuta Tinn (W)
Maidenhead & District CC 17:46   16.9 27.2  

 

By Veterans On Standard

  Name Club Lap 1 Time MPH KPH Vets Std
1 Bob Lambert High Wycombe CC 14:26 27:54 21.5 34.6 2:51+
2 Simon Greenland Maidenhead & District CC 13:07 26:06 23.0 37.0 2:46+
3 Chris Heape Maidenhead & District CC 12:50 24:56 24.1 38.7 2:11+
4 Chris Taylor Berks Tri Squad 12:11 23:57 25.1 40.3 2:09+
5 Simon Bowler Eton Tri Squad 12:22 24:09 24.8 40.0 1:57+
6 Bob Engers Shorter Rochford 13:01 25:26 23.6 38.0 1:41+
7 Julian Fairley Eton Tri Squad 12:43 24:53 24.1 38.8 1:13+
8 Andrew Payne Maidenhead & District CC 13:44 26:32 22.6 36.4 0:35+
9 J Booker Berks Tri Squad 13:58 27:12 22.1 35.5 0:05-
10 Barry Wootten Berks Tri Squad 13:41 26:33 22.6 36.4 0:15-
11 Jon Cross Maidenhead & District CC 13:39 26:56 22.3 35.9 0:26-
12 Gary Pritchard Maidenhead & District CC 14:08 27:41 21.7 34.9 0:34-
13 Ian Lee-Emery Berks Tri Squad 14:04 26:58 22.2 35.8 1:16-
14 Quinton Stowell Maidenhead & District CC 14:51 28:53 20.8 33.4 3:11-
15 Nigel Shurben Maidenhead & District CC 15:44 30:39 19.6 31.5 3:19-
16 Gurpal Panesar Maidenhead & District CC 16:05 31:10 19.3 31.0 4:03-

 

Team (3)

  Club Riders Time
1 Berks Tri Squad Chris Taylor, Michael Hislop, Tom Pimm 01:13:01
2 Maidenhead & District CC Peter Weir, Chris Heape, Simon Greenland 01:14:30
3 Thames Valley Tri Alan Wylie, Sharkie Jaggard, Charlotte Harris (W) 01:21:31