Club 10 Mile Time Trial - 18 July 2013

Printer-friendly versionPrinter-friendly version
Event Date: 
Thu 18 Jul
Start Time: 
19:45
Event type: 
Club
Distance: 
10 Mile Time Trial
Course: 
H10/2
Enter by: 
On the Line
Description: 

Timberlake Tankard Championship

Weather: 
Fair, 26 °C, NNE 11 mph, 1024 hPa, Falling
Winner: 
Simon Bowler
Winning Time: 
22:21

 

Pos. No. Name Club Time Mph Kph Vets Std
1 19 Simon Bowler Eton Tri 22:21 26.85 43.20 +04:10
2 32 John Sullivan Westerley CC 22:45 26.37 42.44 +06:01
3 33 Chris Taylor Maidenhead & District CC 23:10 25.90 41.68  
4 21 Alex Scott TVT 23:12 25.86 41.62  
5 18 Danuta Tinn (W) Maidenhead & District CC 23:21 25.70 41.35 +05:16
6 29 H Floyd GS Henley 23:25 25.62 41.24  
7 1 George Eyles Maidenhead & District CC 23:30 25.53 41.09  
8 4 Andrew Payne Maidenhead & District CC 23:51 25.16 40.49 +03:00
9 5 Andy Wright High Wycombe CC 23:51 25.16 40.49 +02:35
10 7 Andy Goddard Come & Try It 23:57 25.05 40.32  
11 13 Julian Fairley TVT 24:00 25.00 40.23 +02:31
12 42 Simon Greenland Maidenhead & District CC 24:03 24.95 40.15 +03:25
13 20 Jamil Gaida (J) Rapha Condor CC 24:07 24.88 40.04  
14 16 Colin Grant-Riach Maidenhead & District CC 24:10 24.83 39.96 +02:25
15 25 Jorj James Maidenhead & District CC 24:17 24.71 39.76 +02:14
16 26 Adrian Tansley BCTTT 24:24 24.59 39.57 +01:58
17 15 Robert Tinn (J) Maidenhead & District CC 24:25 24.57 39.55  
18 17 Jon Crompton Maidenhead & District CC 24:29 24.51 39.44 +01:44
19 28 B Starr Come & Try It 24:48 24.19 38.94 +02:35
20 34 Tommy Cracknell Maidenhead & District CC 24:49 24.18 38.91  
21 30 Robert Shiels Maidenhead & District CC 24:59 24.02 38.65 +01:36
22 23 Chris Whitehouse Exeter Wheelers 25:04 23.94 38.52  
23 6 Mark Garnett Maidenhead & District CC 25:05 23.92 38.50 +01:34
24 11 Stewart Brady B2P Tri 25:05 23.92 38.50  
25 41 Dan Crossley Maidenhead & District CC 25:06 23.90 38.47  
26 24 Louise Fox (W) TVT 25:08 23.87 38.42  
27 35 Jon Cross Maidenhead & District CC 25:16 23.75 38.22 +01:23
28 38 Andy Bowler B2P Tri 25:39 23.39 37.65 +00:47
29 10 Heather Mackay (W) Maidenhead & District CC 25:58 23.11 37.19  
30 31 Anna Korbacz (W) London Dynamo 26:13 22.89 36.83  
31 40 Jon Elliott BCTTT 26:13 22.89 36.83  
32 8 Malcolm Field Maidenhead & District CC 26:16 22.84 36.76 +01:17
33 37 James Foster Come & Try It 26:25 22.71 36.55  
34 12 Kathryn Rossiter (W) TVT 27:26 21.87 35.20 +01:07
35 22 Ian Carswell Thames Velo 27:51 21.54 34.67 -00:52
36 3 John Bush Maidenhead & District CC 28:26 21.10 33.96 -01:31
37 36 Daniel O'Connell Maidenhead & District CC 28:26 21.10 33.96  
38 14 David Dyer Maidenhead & District CC 28:32 21.03 33.84 -01:33
39 9 Anastasia Welsh (JW) Maidenhead & District CC 28:53 20.77 33.43  
40 2 David Blundell Maidenhead & District CC 29:14 20.52 33.03 -02:10
41 27 Mark Brewer Maidenhead & District CC 32:42 18.35 29.53 -05:47
42 39 Peter Weir banjocycles.co.uk DNBS      

DNBS - Did Not Bring Shoes

Timberlake Tankard Handicap Results

Name Handicap Race Time Time on Handicap
Tommy Cracknell 02:55 24:49 21:54
Jon Crompton 02:30 24:29 21:59
Daniel Crossley 03:05 25:06 22:01
Danuta Tinn 01:15 23:21 22:06
Jorj James 02:10 24:17 22:07
Robert Shiels 02:50 24:59 22:09
David Blundell 07:05 29:14 22:09
Mark Garnett 02:55 25:05 22:10
John Bush 06:10 28:26 22:16
Simon Greenland 01:45 24:03 22:18
Jon Cross 02:55 25:16 22:21
Malcolm Field 03:55 26:16 22:21
George Eyles 01:00 23:30 22:30
Robert Tinn 01:55 24:25 22:30
Colin Grant-Riach 01:15 24:10 22:55
Chris Taylor Scratch 23:10 23:10
Heather Mackay 02:45 25:58 23:13
Andrew Payne 00:30 23:51 23:21
Anastasia Welsh 05:25 28:53 23:28
Daniel O'Connell 04:15 28:26 24:11
David Dyer 03:30 28:32 25:02
Mark Brewer 05:50 32:42 26:52